To nie jest oficjalna strona Jakuba Błaszczykowskiego. Zachęcamy do regularnego odwiedzania oficjalnej strony Kuby, a także śledzenia jego profili w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram.

Niełatwa droga do sukcesu. Życiorys Kuby

Jakub Błaszczykowski urodził się 14 grudnia 1985 w Truskolasach. W latach 1993-2002 młody Kuba trenował w juniorskich drużynach Rakowa Częstochowa wspólnie ze swoim bratem, Dawidem. Po krótkim epizodzie w młodzieżowych zespołach Górnika Zabrze, co miało miejsce w 2002 roku, Jakub Błaszczykowski powrócił do Częstochowy.

Gdy Kuba miał 11 lat w rodzinie przyszłego piłkarza doszło do tragedii. Ojciec Jakuba Błaszczykowskiego zamordował jego mamę. Błaszczykowski od tego czasu wychowywany był przez swoją babcię, której pomagał również wujek Jakuba Błaszczykowskiego, piłkarz i trener Jerzy Brzęczek.

Pierwsze kroki w seniorskiej piłce Kuba Błaszczykowski stawiał w barwach KS Częstochowa. Barwy tego zespołu na boiskach IV-ligowych reprezentował przez trzy sezony. Następnie odszedł do Wisły Kraków i szybko stał się czołowym polskim ligowcem.

Trzy lata spędzone w drużynie Białej Gwiazdy pozwoliły Kubie Błaszczykowskiemu stać się jednym z najlepszych zawodników w Ekstraklasie. Do Reprezentacji Polski młodego piłkarz powołał nawet ówczesny selekcjoner Reprezentacji Polski, Paweł Janas. Błaszczykowski w drużynie narodowej debiutował 28 marca 2006 roku, na etapie przygotowań kadry do Mistrzostw Świata w Niemczech. Rywalem Biało-Czerwonych była Arabia Saudyjska.

Jakub Błaszczykowski na Mundial w Niemczech nie pojechał, wyeliminowała go kontuzja pleców. Jednak już rok później rozpoczęła się wielka kariera Kuby Błaszczykowskiego w barwach Borussi Dortmund. Zawodnik do niemieckiego klubu dołączył w 2007 roku. Zawodnikiem tego zespołu Kuba był aż do roku 2016.

Kolejny wielki turniej dla Reprezentacji Polski miał miejsce w 2008 roku. Po raz pierwszy Biało-Czerwoni awansowali na piłkarskie Mistrzostwa Europy, ale Jakuba Błaszczykowskiego z gry w kadrze znów wyeliminowała kontuzja.

Pech w kadrze skrzydłowy powetował sobie jednak w życiu prywatnym. W roku 2010 piłkarz ożenił się ze swoją partnerką, Agatą. Para doczekała się potomstwa – w 2011 roku na świat przyszła Oliwia, w 2014 Lena, a w 2019 syn Fabian.

W międzyczasie Kuba Błaszczykowski został mistrzem Niemiec. Jego Borussia Dortmund wygrywała krajowe rozgrywki w sezonach 2010/2011 i 2011/2012.

Podczas Mistrzostw Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie piłkarz w końcu mógł wystąpić w narodowych barwach na wielkim turnieju. Tym razem ominęły go kontuzje, a ponadto Kuba Błaszczykowski był kapitanem Reprezentacji Polski. Sam turniej dla zespołu Franciszka Smudy nie był jednak zbyt udany.

2015 rok oznaczał dla Jakuba Błaszczykowskiego zmianę barw klubowych. Po wielu latach związku z Borussią Dortmund, Kuba przeszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia do włoskiej Fiorentiny. Po przeciętnym sezonie udał się na turniej Mistrzostw Europy 2016 we Francji, gdzie Polska dotarła do ćwierćfinału. Błaszczykowski nie trafił karnego w meczu z Portugalią, ale i tak został okrzyknięty przez Przegląd Sportowy najlepszym zawodnikiem Reprezentacji Polski na turnieju.

Po Euro 2016 Jakub Błaszczykowski został zawodnikiem VfL Wolfsburg, gdzie spędził dwa lata. Następnie Kuba Błaszczykowski powrócił do Wisły Kraków. Kuba stanął na czele grupy, która uratowała krakowski klub w obliczu sporych problemów finansowych. Skrzydłowy został współwłaścicielem Wisły Kraków i związał się z nią kontraktem zawodniczym.