To nie jest oficjalna strona Jakuba Błaszczykowskiego. Zachęcamy do regularnego odwiedzania oficjalnej strony Kuby, a także śledzenia jego profili w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram.

Kuba i wszystko, co nie jest piłką nożną

Jakub Błaszczykowski wie, że życie nie kończy się na futbolu. Ponieważ sam wyszedł z trudnej sytuacji rodzinnej, chce pomagać dzieciom, które mają mniej szczęścia do opiekuńczych krewnych. Stąd wzięła się fundacja „Ludzki Gest”.

Kuba

Źródło: Slawekwiki / commons.wikimedia.org

Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego

Fundacja powstała w Opolu w styczniu 2015 roku. W jej założeniu Jakubowi Błaszczykowskiemu pomógł brat, a także dziennikarka Małgorzata Domagalik, która pomogła również piłkarzowi spisać jego historię wydaną w książce pod tytułem „Kuba”. Fundacja ma na celu pomoc dzieciom i młodzieży z ubogich domów i trudnych środowisk.

Samemu Błaszczykowskiemu w trudnych chwilach pomógł sport, dlatego też piłkarz promuje wsparcie dla młodych ludzi w postaci rozwoju fizycznego. Fundacja „Ludzki Gest” organizuje turnieje piłkarskie dla młodzieży (między innymi „Kuba Cup” w Truskolasach), koncerty, a także doroczną imprezę „Świąteczne granie z Kubą”, w której łączy się część sportowa z występami muzycznymi. Na przykład w 2019 roku na scenie wystąpiły gwiazdy polskiego hip-hopu, w tym O.S.T.R. i zespół Jeden Osiem L. Dochód ze sprzedaży biletów na to wydarzenie jest przeznaczany na pomoc dzieciom z ubogich rodzin, a także na rehabilitację chorych i niepełnosprawnych podopiecznych fundacji.

Jakub Błaszczykowski unika rozgłosu wokół swojej obecności podczas wydarzeń organizowanych przez fundację. Jego działalność została jednak dostrzeżona publicznie. W 2016 roku otrzymał Order Uśmiechu – odznaczenie przyznawane za działalność na rzecz dziecięcej radości. Rok później został Honorowym Obywatelem Opola w uznaniu zarówno dla piłkarskiej kariery, jak i działań charytatywnych mających serce właśnie w tym mieście (w tym udziału w powstaniu Centrum Rozrywki Kubatura), a także otrzymał Medal Świętego Brata Alberta za zaangażowanie w działalność charytatywną. W 2018 roku z kolei w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” nagrodzono go statuetką „Serce dla sportu” przyznawaną za dobroczynność.

Bóg na pierwszym miejscu

Jakub Błaszczykowski należy do tych piłkarzy, którzy nie tylko są głęboko wierzący, ale też mówią o wierze publicznie. W wielu wywiadach podkreślał, jak ważna jest dla niego relacja z Chrystusem i codzienna modlitwa, a także uczestnictwo w Eucharystii. Swoich przekonań nie narzuca, ale mówi o nich otwarcie i z pasją. Zaangażowanie w kościelną wspólnotę, popularność, lecz również droga życiowa stanowiąca wzór dla młodych – wszystko to sprawiło, że zawodnik z Truskolasów został ambasadorem Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w roku 2016 w Krakowie. Za swoje zasługi na rzecz popularyzacji wiary wśród młodych otrzymał rok później statuetkę Człowieka Pojednania i Pokoju. Podczas przyznawania nagrody w Łęgowie osobne wyróżnienie otrzymała też babcia Błaszczykowskiego, Felicja Brzęczek. Dzieci z Łęgowa uhonorowały ją Medalem Świętej Oliwii Gołąbeczki Pokoju za wsparcie okazane wnukowi po rodzinnej tragedii.