To nie jest oficjalna strona Jakuba Błaszczykowskiego. Zachęcamy do regularnego odwiedzania oficjalnej strony Kuby, a także śledzenia jego profili w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram.

Polskie kluby w karierze Jakuba Błaszczykowskiego

Choć większość seniorskiej kariery Jakub Błaszczykowski spędził za granicą, to sporo sukcesów – w barwach klubów i reprezentacji – odnosił również w Polsce.

Jakub Błaszczykowski swoją karierę rozpoczął w barwach KS Częstochowa. Pobyt w tym zespole można uznać za udany dla młodego wówczas zawodnika. W 24 seniorskich występach dla zespołu spod Jasnej Góry późniejszy skrzydłowy Reprezentacji Polski zdobył 11 bramek. W sumie w Częstochowie Kuba Błaszczykowski spędził trzy sezony. Wszystkie na poziomie IV ligi.

Następnie Jakub Błaszczykowski przeniósł się do Wisły Kraków, gdzie przed wyjazdem za granicę także występował przez trzy lata. Już w rozgrywkach 2004/2005 pokazał się z niezłej strony. Wystąpił w 11 meczach polskiej ekstraklasy i zdobył w nich 1 bramkę. Czterokrotnie wybiegł na murawę w meczach Pucharu Polski i tu również dołożył do swojego dorobku jedno trafienie.

W sumie od 2004 do 2007 roku Kuba Błaszczykowski wystąpił w 67 spotkaniach w barwach Białej Gwiazdy, gdzie zdobył 5 goli. Aż 51 z tych meczów miało miejsce na boiskach Ekstraklasy. W Pucharze Polski zawodnik zagrał 7 razy, a 9 meczów dla Wisły Kraków rozegrał w europejskich pucharach. W sezonie 2004/2005 Jakub Błaszczykowski świętował tytuł Mistrza Polski.

Wisła Kraków

Fani Wisły Kraków
Źródło: Piotr Drabik / commons.wikimedia.org

Jeszcze grając w barwach krakowskiej Wisły skrzydłowy zadebiutował w Reprezentacji Polski. Było to w roku 2006 roku, jeszcze za kadencji Pawła Janasa. W sumie Jakub Błaszczykowski w drużynie narodowej wystąpił w 108 meczach, zdobywając 21 bramek. Kuba Błaszczykowski uczestniczył w turniejach Mistrzostw Europy 2012, Mistrzostw Europy 2016 i Mistrzostw Świata 2018.

Poza osiągnięciami zespołowymi Kuba Błaszczykowski zyskał w kraju także laury indywidualne. Wśród nich znalazł się m.in. Piłkarski Oscar w roku 2006, tytuł Piłkarza roku tygodnika Piłka Nożna w latach 2008 i 2010, tytuł najlepszego piłkarza Reprezentacji Polski podczas ME 2016 we Francji wg. redakcji Przeglądu Sportowego.

Kuba Błaszczykowski swój dorobek bramek i występów w barwach Wisły Kraków poprawił podczas drugiej przygody z krakowskim klubem. Do Białej Gwiazdy powrócił w roku 2019.