To nie jest oficjalna strona Jakuba Błaszczykowskiego. Zachęcamy do regularnego odwiedzania oficjalnej strony Kuby, a także śledzenia jego profili w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter, Instagram.

Inne kluby w karierze Jakuba Błaszczykowskiego

Kiedy mówi się o Kubie, pierwszymi klubami, które przychodzą na myśl, są Wisła Kraków oraz Borussia Dortmund. Nie sposób jednak zapomnieć o pozostałych ekipach reprezentowanych przez piłkarza. Wychował się przecież sportowo w Częstochowie, a po kontuzjach odniesionych w barwach Borussii to włoska Fiorentina i niemiecki Wolfsburg dały mu szansę na odbudowanie formy i prestiżu.

Kuba Błaszczykowski

Jakub Błaszczykowski
Źródło: Roger Gor / commons.wikimedia.org

Raków Częstochowa / KS Częstochowa
(i Górnik Zabrze)

Chronologicznie pierwszym klubem w karierze Jakuba Błaszczykowskiego był częstochowski Raków. Legendarny pomocnik trafił tam w wieku zaledwie siedmiu lat, wraz z trzy lata starszym bratem - Dawidem.

W Rakowie Błaszczykowski spędził osiem lat: od 1996 do 2002 roku. Zbierał tam pierwsze piłkarskie szlify i pokazał naturalny talent do futbolu. U progu sezonu 2002/03 dostrzegali jego zdolności już nie tylko miejscowi trenerzy, ale także przedstawiciele innych klubów. Jednym z nich był Górnik Zabrze, występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po sezonie w szkółce w Zabrzu wrócił jednak do Częstochowy i rozpoczął występy w IV-ligowym zespole KS Częstochowa. W barwach tej drużyny strzelił jedenaście bramek, w tym jednego hat-tricka. Jego zdolności i pracowitość ponownie sprawiły, że interesowało się nim wiele drużyn, m.in. Lech Poznań. Ostatecznie jednak na początku 2005 roku po przebytych pomyślnie testach Jakub Błaszczykowski trafił do Wisły Kraków, gdzie rozpoczęła się jego wielka piłkarska historia.

AC Fiorentina

Do Fiorentiny Kuba trafił w letnim okienku transferowym sezonu 2015/16, kiedy po kontuzjach zabrakło dla niego miejsca w składzie Borussii Dortmund. Roczny okres wypożyczenia rozpoczął debiutem we wrześniowym meczu przeciwko Genoi, lecz na boisku spędził zaledwie 10 minut. 23 września w domowym spotkaniu z Bologną strzelił swojego pierwszego gola w Serie A. Łącznie w sezonie zdobył dwie bramki. Rozegrał pięć meczów w Lidze Europy, wystąpił między innymi w Poznaniu podczas meczu Fiorentiny z Lechem.

Po zakończeniu okresu wypożyczenia powrócił do Dortmundu, ale ponieważ nie dostał szansy na grę w Borussii, przeniósł się do klubu z Wolfsburga.

VfL Wolfsburg

W latach 2016-2018 Jakub Błaszczykowski reprezentował grający w Bundeslidze klub Verein für Leibesübungen Wolfsburg. Podpisał z nim w letnim okienku transferowym 2016 trzyletni kontrakt, który kosztował nowego pracodawcę Polaka pięć milionów euro. Zadebiutował w rozgrywkach o Puchar Niemiec w sierpniu 2016 roku, a zaledwie miesiąc później, podczas spotkania z drużyną z Hoffenheim, otrzymał kapitańską opaskę. Warto dodać, że było to podczas dwusetnego meczu piłkarza w Bundeslidze.

Przygoda z Wolfsburgiem nie była długa ani szczególnie owocna dla Błaszczykowskiego. Zespół nie walczył o najwyższe ligowe cele, a w sezonie 2017/18 zajął szesnaste miejsce w Bundeslidze i spadku uniknął dopiero w barażach. Jakub Błaszczykowski natomiast zmagał się w tym czasie z kontuzjami i w efekcie na początku 2019 roku rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron. W barwach Wolsfburga strzelił jednego gola, w wyjazdowym meczu z Bayerem Leverkusen w sezonie 2017/18.