Logo

Facebook Instagram

Klub

VfL Wolfsburg to niemiecki klub piłkarski z siedzibą w mieście Wolfsburg w Dolnej Saksonii. Założony w roku 1945, od sezonu 1997/1998 występuje nieprzerwanie w 1. Bundeslidze.

 


 

Historia

Założony 12 września 1945 r. jako „Związek dla ćwiczeń gimnastycznych fabryki Volkswagena Wolfsburg” (Verein für Leibesübungen Volkswagenwerk Wolfsburg). Klub posiadał na początku sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, gimnastyki, tenisa, kolarstwa, boksu i szachów. Dopiero w 1970 roku klub był blisko awansu do pierwszej ligi. Cztery lata później, VfL zakwalifikował się do założonej w 1974 roku drugiej Bundesligi, ale niestety nie utrzymał się w niej i na dwadzieścia lat zniknął z profesjonalnej piłki nożnej. 

VfL powrócił na początku lat dziewięćdziesiątych do drugiej ligi. Pod przewodnictwem menedżera Petera Pandera, klub stał się w 1995 r. aspirantem do awansu do pierwszej ligi. Wtedy to "Wilki" doszły do finału pucharu Niemiec. 11 czerwca 1997 roku Wolfsburg świętował awans do pierwszej Bundesligi. Już w 1999 roku zespół zakwalifikował się po raz pierwszy do gry, w pucharze UEFA. Później pięciokrotnie dostawał się do Pucharu Intertoto. W sezonie 2004/2005 zespół po raz pierwszy miał okazję przewodzić tabeli. W latach 2006 i 2007 klub pod przewodnictwem Klausa Augenthalera osiągał na końcu sezonów każdorazowo zaledwie 15. miejsce.

Sukcesy

Największe sukcesy klubu ograniczają się do areny krajowej. Popularne "Wilki" raz wygrały mistrzostwo Bundesligi, a miało to miejsce w sezonie 2008/09. Dobre czasy dla Wolfsburga wróciły w sezonie 2014/15, kiedy to ekipa po raz pierwszy sięgnęła po Puchar Niemiec, pokonując w finale Borussię Dortmund 3:1. Ponadto klub został wicemistrzem Niemiec. 1 sierpnia 2015 zdobył Superpuchar Niemiec, pokonując Bayern Monachium w rzutach karnych. a 8 marca 2016 roku po raz pierwszy w historii „Wilki” awansowały do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, pokonując w dwumeczu KAA Gent.

Stadion

Drużyna swoje mecze rozgrywa na jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie Volkswagen Arena (wcześniej VfL Stadion). Obiekt oddano do użytku 13 grudnia 2002r. i może pomieścić ok. 30 000 widzów (przy międzynarodowych grach: 26 000 widzów). 

 

Trener

Dieter Hecking - urodzony 12 sierpnia 1964r. niemiecki szkoleniowiec i były piłkarz. Jako trener największe sukcesy święcił właśnie z Wolfsburgiem. Prowadził także inne kluby niemieckie takie jak: Hannover 96, 1. FC Nurnberg czy Alemannia Aachen.

Ciekawostki

W historii klub z Dolnej Saksonii reprezentowałi już zawodnicy z Polski. Jednym z najlepszych strzelców VfL jest Andrzej Juskowiak, w barwach "Wilków" występowali również m.in: Jacek Krzynówek i Krzysztof Nowak.

Od samego początku głównym sponsorem klubu jest Volkswagen AG, natomiast obecnie sponsorem odzieżowym klubu jest firma Nike.

Największym rywalem VfL Wolfsburg jest inny dolno saksoński klub piłkarski Hannover 96. W ostatnich 6 sezonach drużyna "wilków" wygrała sześć razy, trzy razy zremisowała i trzy razy przegrała. W sezonie 2016/17 Hannover 96 zagra w 2 Bundeslidze. 

Od 11 czerwca 1997 maskotką klubu VfL Wolfsburg jest "Wölfi" (wilczek, wilczuś).

Klub prowadzi także damską sekcję, która z powodzeniem rywalizuje w kobiecych rozgrywkach Bundesligi. Wielokrotne mistrzynie Niemiec w ostatnim sezonie dotarły do finału UEFA Women's Champions League. W barwach VfL Wolfsburg Frauen występuje polska zawodniczka - Ewa Pajor.