Logo

Facebook Instagram

Sylwetka nowego trenera Kuby

01 mar 2017

Po zwolnieniu Valériena Ismaëla z VfL Wolfsburg nowym szkoleniowcem "wilków" został Andries Jonker. Przed holenderskim szkoleniowcem spore wyzwanie.

Sylwetka nowego trenera Kuby

Po zwolnieniu Valériena Ismaëla z VFL Wolfsburg nowym szkoleniowcem Wilków został Andries Jonker. Podobnie jak jego poprzednik był w przeszłości piłkarzem, ale wielkiej kariery nie zrobił. Po zakończeniu przygody z piłką jako zawodnik objął DRC Amsterdam II, a później swój były klub Volendam. Po dwóch latach spędzonych w Volendam został trenerem młodzieżowych reprezentacji Holandii, a w 2002 roku Louis van Gaal powierzył mu funkcję asystenta w Barcelonie. Stamtąd w lipcu 2004 roku przeszedł do MVV Maastricht, by osiągnąć z tym klubem ćwierćfinał Pucharu Holandii. Trenera Jonkera dostrzegli włodarze Willem II zatrudniając go jako asystenta, a później pierwszego trenera i dyrektora sportowego. 

W 2009 roku ponownie po Jonkera zgłosił się van Gaal ponownie mianując go swoją prawą ręką w Bayernie Monachium. Od kwietnia 2011 do czerwca 2011 roku poprowadził Bawarczyków w pięciu spotkaniach po zwolnieniu swojego szefa. Jonker w ostatnich latach zajmował się szkoleniem młodzieży w Arsenalu i jak twierdzi - tylko on i Arsene Wenger mieli coś do powiedzenia w sprawach sportowych w tym klubie. Nie jest to jednak osoba znikąd, bowiem w latach 2012-2014 zasiadał u boku różnych trenerów na Volkswagen Arena. Teraz ma zbudować zespół "wilków" na nowo. 

54-latek jest najskuteczniejszym trenerem w historii Bundesligi mimo tak małego stażu. We wspomnianych pięciu spotkaniach z Bayernem wygrał cztery z nich osiągając średnią 2.60 punktu na mecz. Żaden trener w dziejach najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech, który pracował więcej niż w jednym meczu, nie miał takiego dorobku. Holender zadebiutuje w sobotę w meczu przeciwko Mainz na wyjeździe, a przed własną publicznością zaprezentuje się dopiero za niespełna trzy tygodnie w starciu z Darmstadt. Po drodze Wolfsburg zmierzy się jeszcze z RB Lipsk, wiceliderem Bundesligi.

Podziel się